فهرست بهترین کتاب‌های مهندسی نرم ‌افزار

تا به حال لیست‌های متفاوتی از بهترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های کاربردی مهندسی نرم‌افزار منتشر شده است. آنها با تفاوت‌هایی ناچیز، دارای فهرستی مشترک هستند یعنی اگر هرکدام ۱۰۰ کتاب را فهرست کنند دست کم ۹۰ مورد بین همه آنها مشترک است، البته تفاوت‌هایی هم در رتبه‌هایی که به کتاب‌ها داده می‌شود وجود دارد.
چند روز پیش دوباره به چنین لیستی برخوردم و پیوند دادن به آن را خالی از لطف ندیدم.
پیش از ادامه  یادآور می‌شوم که خود بر آنم که یک مهندس کامپیوتر خوب، باید انگلیسی را بسیار خوب بداند و کتاب‌ها را به زبان اصلی بخواند. اما نکته‌ی تاسف باری که باز ذهن من را به خود مشغول کرد این بود که تقریبا هیچکدام به فارسی برگردانده نشده‌اند (دست‌کم تا آنجا که من می‌دانم) بسیاری از این کتاب‌ها کلاسیک هستند و با گذشت سال‌ها از انتشارشان هنوز بسیار پرکاربرد هستند.
با وجود اینکه بازار ترجمه کتاب‌های کامپیوتری در ایران داغ است (گذشته از این نکته که بسیاری از آنها دارای ترجمه‌هایی با سطح بسیار پایین هستند)، هنوز این کتاب های بسیار اساسی و مورد نیاز صنعت کامپیوتر ترجمه نشده‌اند. امیدوارم مترجمان خوب این حیطه کمی دست از ترجمه کتاب‌های سطحی و تکراری دست برداشته و به سراغ این کتاب ها بروند.
پ.ن: نویسنده‌ی فهرست پیشین دو فهرست دیگر نیز تهیه کرده است، که هر سه را اینجا می‌آورم:

اگر می خواهید بار دیگر که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید(فید چیست و نحوه استفاده از فید.) همچنین می توانید مرا در تویتر دنبال کنید. «فهرست همه نوشته‌ها»ی من را اینجا ببینید

3 Responses to “فهرست بهترین کتاب‌های مهندسی نرم ‌افزار”

  1. crOpht

    بد بختی اینجاست که همون زبون اصلیش هم تو ایران پیدا نمی شه ! می شه ؟؟؟ ( اگه آره آدرس بدین مشتری شیم :دی)

  2. در سایتهایی مثل FlazX.com و سایتهای مشابه می شه کتابهای ابکترونیکی رو جستجو و دانلود کرد

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>