به سوی تولید بهتر نرم‌افزار

به سوی تولید بهتر نرم‌افزار: اصول مهندسی نرم‌افزار
دکتر محسن صدیقی مشکنانی
ناشر: شیخ بهایی
۳۵۱ صفحه
قیمت: ۴۸۰۰ تومان

اگر در بازار کتاب کمی کندوکاو کنید در می‌یابید که مملو است از کتاب‌های مختلف درباره زبان‌های برنامه‌نویسی معروف، اما درباره مهندسی نرم‌افزار (نه لزوما با نام «مهندسی نرم‌افزار») انگشت‌شمارکتاب خواهید یافت، که البته بیشتر آنها ترجمه‌هایی شکسته-بسته از دو کتاب آکادمیک مهندسی نرم‌افزار از «سامرویل» و «پرسمن» هستند و در این بازار کمتر کتاب کاربردی در این زمینه خواهید یافت، به زودی در پستی جدا درباره کمبود( واژه «نبود» مناسب‌تر است) کتاب‌های کاربردی مهندسی نرم‌افزار سخن خواهم گفت.

چندی است که کتابی متفاوت از این دست به همت بلند آقای دکتر محسن صدیقی مشکنانی چاپ شده است، کتاب یکدست و ساده نوشته شده است و تاکید شده کمبود‌ها در ایران و نمونه‌های بومی بکار برده شوند، همزمان از زیاده‌گویی پرهیز شده و کتاب حجمی معقول دارد به ویژه برای افراد شاغل که وقت کمتری دارند.
از نکته‌ای که بسیار خوشم آمد تاکید بر «مدیریت» از آغاز و در جای جای کتاب بود، همانطور که پیشتر بارها و بارها در این بلاگ یادآور شده‌ام یکی از دلایل ناکارآمدی شرکت‌های نرم‌افزاری ایرانی ضعف دانش مدیریتی است که این کتاب هم بر آن تاکید فراوان کرده‌است.
یکی از کارهای جالبی که کمتر در ایران دیده می‌شود، این است که نویسنده برای کتاب سایتی جدا طراحی کرده است که می‌توانید اینجا به آن مراجعه کنید، در سایت مطالب کمکی، پیوند‌ها و همینطور تصاویر کمی به علاوه مطالب دیگری قرار داده شده است که می‌تواند بسیار مفید باشد.
کتاب در پنج بخش و بیست‌وپنج فصل سازماندهی شده است. فهرست کامل کتاب را اینجا می‌توانید ببینید.

اگر می خواهید بار دیگری که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

6 Responses to “به سوی تولید بهتر نرم‌افزار”

 1. سارا

  سلام
  من یه سوال ازشما دارم.میخوام بدونم که در مورد نظریه بازی ها چه کتابهایی به زبان فارسی هست؟
  اگر ممکنه راهنماییم کنید
  ممنون

 2. محسن

  من درس مهندسی نرم‌افزار 2 رو با ایشون و با همین کتاب پاس کردم (البته اون موقع هنوز کتاب نشده بود و یه جزوه بود) . همین طور که گفتین این کتاب واقعا با بقیه کتاب‌های مهندسی نرم‌افزار که ترجمه شده‌اند و حتی اون‌‌هایی که تالیف هستند (مثل کتاب دکتر پارسا) واقعا تفاوت داره. و البته خود دکتر صدیقی هم با بقیه استادها خیلی تفاوت داره، حیف که بازنشسته شد و از دانشگاه ما رفت، ان شاء الله هر جا که هست موفق باشه.

 3. ناصر يارمحمديان

  در مورد نظريه بازي ها فكر نمي كنم كتابي به فارسي وجود داشته باشه اما مي تونيد از جزوات دانشجوهاي اقتصاد شريف استفاده كنيد
  https://negaheazad.wordpress.com

 4. سلام وبلاگ خوبي داري موفق باشي خوشحال ميشيم از سايت ما هم ديدن كني منتظريم

 5. Ali

  سلام دوست عزیز
  وبلاگ جالبی دارید. با اجازه من شما رو در لیست پیوندهام قرار دادم.
  به من هم سر بزنید.
  با تشکر [گل]

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>