اندر Web 2.0

web2.0 universe mapیکی از صفت های خوب ما این است که زود جوگیر نمی شویم!! و به سادگی و زود به سراغ فناوری های نو (و نه فن آوری) نمی رویم و هنگامی که یک فناوری از تکاپو افتاد و یک فناوری نوتر جایگزین آن شد سراغش می رویم!!!!

یکی از آنها Web 2.0 است، که در واقع فناوری نیست، بلکه یک فرهنگ است شامل بکار گیری چند فناوری در کنار توجه به “خرد جمعی” (= Collective Intelligence).

این فرهنگ 2 سالی است که به شدت مورد توجه شرکت های وبی قرارگرفته ولی از آن در سایت های ایرانی خبری نیست. تیم اورایلی مدیر عامل O’Reilly Media که پیشتر نیز از او سخن گفته ام مقاله ای کلاسیک در این باره دارد به نام “وب2.0 چيست؟” که ترجمه ای مناسب از آنرا اینجا می توانید ببینید. ترجمه این مقاله اسفند 1384 تقریبا همزمان در ماهنامه شبکه و هفته نامه ی عصرارتباط چاپ گردید (پس از آن نیز چندین بار در هر دو این ها مقاله هایی در این باره چاپ گردید) اما هنوز اثری از عمل به آن ( اثر چشمگیر) در سایت های ایرانی دیده نمی شود.

یکی از فناوری هایی که در وب 2.0 بسیار بکار برده می شود AJAX (بخوانید “اِی-جَکس” ونه آژاکس) است، که متاسفانه از آن هم تقریبا خبری نیست، گرچه 2-3 کتاب دراین باره چاپ گردیده. ترجمه مقاله ای کلاسیک در این زمینه را نیز اینجا می توانید ببینید.

وب 2.0 دنیایی از فرصت هاست برای کسب وکارهای نوپا.

امیدوارم اثر این فناوری و فرهنگ را به زودی در سایت های ایرانی ببینیم، به زودی نه هنگامی که دیگران دارند به سوی Web 3.0 می روند(گرچه زمزمه هایی نیز از آن هم اکنون شنیده می شود)

8 Responses to “اندر Web 2.0”

 1. سلام برادر

  خیلی خوشحالم
  خیلی خیلی زیاد!!!!!!!!!!!!!!

  از اینکه می بینم بعد از نوشتن این همه مطلب علمی پرمحتوا، آموزنده، دوست داشتنی و مزخرف!! در مورد اقتصاد بالاخره یک مطلب به درد بخور ابنجا پیدا شد. 😀

  I’m so happy man

 2. ای بابا! برادر شما چه دل خوشی داری.
  در ادارات ایران هنوز از نرم افزارهای تحت داس و فاکس پرو استفاده میشه.
  اون وقت شما چه انتظاراتی از این ملت دارید!!!

 3. سلام وبلاگ بسیار خوب با موضوعی بسیار عالی داری من دوستی دارم که حقوق می خونه و به کامچیوتر و برنامه نویسی هم خیلی وارده یکی از مشکلات شما مسایل حقوقی است خوب حالا که به اقتصاد توجه داری می تونی یک کم بخش حقوقیش رو هم بیشتر کنی در مورد اقتصاد خرد مسلما دوست های اندیشنمد من بیشتر می دونند موفق باشی

 4. Nasser Ghanemzadeh

  حسام جان ممنون
  من اصلا دانش مسایل حقوقی ندارم و بنابراین نمی توانم در این باره بنویسم.
  اگر تخصص دوستت حقوق نرم افزار و فناوری اطلاعات است، می تواند مطالبش را در این
  بلاگ بنویسد.
  خیلی دوست دارم این بلاگ به بلاگی با چندین نویسنده تبدیل شود و افراد مختلف درباره جنبه های مختلف “نرم افزار و وب” بنویسند و تجربه های خود را بیان کنند.

 5. يکي از عمده دلايل دوري از تکنولوژي ؛ عدم ارتباط ما با صاحبان و بنيان گذاران اين تکنولوژيهاست. زمانيکه کارشناسان طراز اول دنيا حاضر به حضور در ايران نيستند اينگونه غربت از تکنولوژي طبيعي است .

 6. جواد عامل

  چقدر خوبه که این وبلاگ کلا تاریخ نداره. چون نویسنده احساس نمی کنه این پست دو سال پیش ارسال شده یا …
  ——————————————————-
  ما معمولا اسامی جدید رو خوب یاد میگیریم و در شرایطی بی ربط و بی موقع هم اون ها رو به کار می بریم و یا حتی برخی اوقات اسم هم ایجاد می کنیم.
  Web 2.0 هم از این قاعده مستثنا نیست. حتما شنیدین که خیلی از شرکت ها به محض اینکه دو خط کد می زنن که در اون از Ajax استفاده شده اعلام می کنن که در اين محصول از فناوری! Web 2.0 استفاده شده.
  من با نظر شما در این باره که در مجموع دیر به سراغ موضوعات جدید می ریم موافقم؛ اما در این امر فرهنگ مخاطبین در بازار هدف هم نقش مهمی داره که زیاد در تکافو دستاوردهای جدید نیستند یا اشتباها دنبال اونها می گردند.
  فرضا الان در کشور ما، حتی در میان مشتریان بزرگ بازار فناوری اطلاعات، وب سایت به اصطلاح Full Ajax بیشتر مورد اقبال قرار داره تا یک نرم افزار کاربری مبتنی بر وب با رابط کاربری غنی مبتنی بر Ajax.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>