انواع رخدادهای کارآفرینی

در سال‌های گذشته فعالیت‌های زیادی در زمینه کارآفرینی در کشور صورت گرفته است. ولی متأسفانه به علت جزیره‌ای فکر و عمل کردن بسیاری از این فعالیت‌ها آنگونه که باید نتیجه مثبت نگرفته‌اند.  امروزه پژو‌هش‌های میدانی نشان داده است که برای داشتن جوامع کارآفرینانه باید به دنبال ساخت اکوسیستم‌های کارآفرینی رفت. هر اکوسیستم کارآفرینی پویا و سرزنده، همچون پازل از قطعات سازنده متفاوتی همچون دانشگاه‌های نوآور، فرهنگ کارآفرینی، ریسک‌پذیری و پذیرش شکست، وجود سرمایه خطر پذیر، مراکز رشد و … تشکیل شده است. یکی از مهمترین این قطعات وجود رخدادهای مختلف است. رخدادهای مرتبط با کارآفرینی را به صورت خلاصه و کلی می‌توان اینگونه دسته بندی کرد:

 
۱- نشست‌های دور همی (Meetup) ها که گاهی همراه با سمینار است.
 
۲- کارگاه‌های آموزشی نیم، یک یا دو روزه.
 
۳- کلاس‌های ترمیک (طولانی) آموزشی برای استارتاپ‌ها نظیر Lean LaunchPad .
 
۴- انواع مسابقات، جشنواره‌ها و Pitch ها که معمولاً در بخشی از آن صاحبان ایده، ایده خود را در جمع مطرح کرده و به داوری می‌گذارند. این رخداد‌ها با  اهداف مختلف حتی خیریه هم برگزار می‌شوند. International Startup Festival نمونه‌ای از این دست است.

منظور از Pitch اینجا، ارایه ایده استارتاپی در جلو یک جمع است (در مدتی کوتاه).
 
۵- سمینارهای یک روزه (یا بیشتر) انتقال تجربه، نظیر Startup School ها، Startup Academy که گاهی (نه همیشه) همراه با مسابقه نیز هست.
 
۶- شبیه‌سازهای فرآیند استارتاپ نظیر Startup Weekend، Lean Startup Machine، Startup Live، Startup Cup، 3 Day Startup و … که فرآیند راه‌اندازی استارتاپ از ایده خام اولیه را (معمولا در سه روز) شبیه سازی می‌کنند.
 
البته تعداد رخدادهایی که در زمینه استارتاپ‌ها صورت می‌پذیرد آنقدر زیاد است و شکل و ساختار آن‌ها آنقدر تنوع دارد که گنجاندن همه آن‌ها در این ۶ دسته کمی مشکل است ولی هر کدام هدفی خاص را دنبال می‌کنند.
 

می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید؟ عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

می‌توانید توییت‌های پارسی من درباره استارتاپ‌ها را@ghanemzadeh (اینجا) دنبال کنید.

3 Responses to “انواع رخدادهای کارآفرینی”

 1. با سلام و درود مطلب بسیار ارزشمندی بود جناب غانم زاده ای کاش بشود این رویداد ها را بطور کامل در ایران برگزار نمود.مطالب ارایه شده از سوی شما بسیار ارزشمند است.
  پیشنهاد میکنم گردهمایی مجازی پیرامون راه اندازی اینگونه رویداد ها رو در کشورمان داشته باشیم.
  خدا رو شکر اتفاقات خوبی در این زمینه در حال رخ دادن است
  منتظر مطالب ارزنده شما هستم

 2. سلام و از لطف شما سپاسگزارم.

  نخست پیشنهاد می‌کنم عضو گروه استارتاپ در فیس بوک شوید (اینجا) و دوستانتان را نیز از آن مطلع نمایید.

  گرچه اکوسیستم استارتاپی ایران تازه در اول راه است ولی خوشبختانه در حال شکل گیری است و به مرور فعالیت‌ها دارد بیشتر می‌شود.

  دوستان ما در خاور زمین استارتاپ ویکند را برگزار می‌کنند، خود من، هم کارگاه برگزار می‌کنم (اینجا) و هم به همراه گروهی از دوستان در حال مهیا کردن برگزاری Lean Startup Machine هستیم (اینجا).

  دیگر دوستان هم گوشه دیگری از کار را گرفته اند.

  رمز پیروزی مشارکت فعال همه ماست، همه باید تلاش کنیم و به فرد یا گروهی بسنده نکنیم.

 3. minoo

  سلام. ممنون از وب سایت خوبتون
  امکانش هست در خصوص انواع رخدادها و تفاوتشون توضیح مختصری بفرمایید مثل:
  Startup Weekend، Lean Startup Machine، Startup Live، Startup Cup، ۳ Day Startup و …

  متشکرم

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>