چرا دانشجویان ایرانی باید در پروژه های آزاد/بازمتن مشارکت کنند!؟

می دانید که من از طرفداران نرم افزارهای آزاد/بازمتن هستم، اما این پست ربطی به این طرفداری ندارد. حتا اگر می خواهید پس از فراغت از تحصیل به خارج رفته و در مایکروسافت! استخدام شوید مهارت هایی که در این پروژه ها فرا می گیرید بسیار به استخدام راحت و سریع تر شما کمک می کند.

یکی از مسایلی که دانشجویان ایرانی پس از فراغت از تحصیل با آن دست و پنجه نرم می کنند نداشتن سابقه و تجربه است، از دیگر سو معمولا چیز بدرد بخوری هم در دانشگاه نیاموخته اند که در عمل به آنها کمک کند و البته بیشتر شرکت ها هم برنامه نویس/برنامه ساز صفر کیلومتر نمی خواهند.

شرکت در پروژه های آزاد/باز متن چه کمکی می کند؟

پس دانشجویان باید به نوعی تجربه کنند و مهارت های برنامه نویسی خود را بالا ببرند. شرکت های کامپیوتری خوب هم که کار در آنها چیزی به آدم بیاموزد یا به تعداد انگشتان دست هستند یا اصلا کارآموز نمی گیرند. اما هنگامی که در یک پروژه بازمتن (اکیدا توصیه می کنم در پروژه هایی مشارکت کنید که بین المللی باشند و برنامه نویسانی از کشورهای مختلف به ویژه هند یا آمریکا در آن همکاری کنند، نه پروژه هایی که تنها ایرانیان در آن هستند) کمک می کند که:

– کُِد خوب بنویسید و این کار را تمرین کنید، دیگر اعضای گروه (تیم) کد های شما را درست می کنند و به شما می گویند که چگونه کد بهتری بنویسید. در ضمن هرچه بیشتر کُد بنویسد، ماهرتر می شوید: کارنیکو کردن از پر کردن است.

– با استاندارد ها و روش های به روز و کاربردی برنامه نویسی آشنا می شوید .

– چون پروژه بین المللی است -و ما معمولا تا اجبار و زور بالای سرمان نباشد کاری را نمی کنیم- زبانتان را تقویت می کنید.

– با نرم افزار های و روش های کنترل نسخه (Version Control) آشنا می شوید.

– کار گروهی یاد می گیرید. (امیدروارم!)

و سر آخر تجربه هایی دارید که در کمتر شرکت ایرانی می توانید بیاموزید و آوردن این تجربه ها در رزومه تان، هر استخدام کننده ای را وسوسه می کند تا شما را بکار گیرید.

پ. ن. ۰: در ادامه می‌توانید «راهنمای کوچک همکاری در پروژه‌های بازمتن» را بخوانید.

پ. ن. ۱: راستی برای چند تا از بچه ها که در اینگونه پروژه ها همکاری می کنند از طرف گوگل، بله واقعا گوگل، پیشنهاد همکاری و استخدام آمده است.

پ.ن. ۲: این پی‌نوشت را ۸ ماه پس از پست می‌نویسم. نوشته «هفت دليل براي‌ برنامه‌نويسي با لينوكس»  از مجله شبکه
را بخوانید.

پ.ن ۳: همچنین نوشته‌ی مفید سعید زبردست با نام «همکاری در پروژه های کد باز بدون کد نویسی» را بخوانید.

اگر می خواهید بار دیگر که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید(فید چیست و نحوه استفاده از فید.) همچنین می توانید مرا در تویتر دنبال کنید. «فهرست همه نوشته‌ها»ی من را اینجا ببینید.

Balatarinاین نوشته را به بالاترین بفرستید:

26 Responses to “چرا دانشجویان ایرانی باید در پروژه های آزاد/بازمتن مشارکت کنند!؟”

 1. سیاوش

  چه طوری باید در پروژه های opensource شرکت کرد؟بهتر بود یکی دو مثال می زدید
  برای مشارکت چه چیزهایی باید بلد باشیم؟

 2. با اجازه امید جان من جوابشون رو میدم

  شرکت در پروژه های کدباز وابسته به نوع توانمندی شماست
  کافیه شما بدونید که چی بلدید و وارد دنیایی به اسم سورس فورج بشید

  ممکن سورس فورج پله ی سختی واسه شرکت در نرم افزارهای کد باز باشه
  اما به هر حال ممکن

  تو انجمن هایی مثل انجمن های فارسی اوبونتو و یا تکنو تاکس هم می تونید با مطرح کردن توانمندیهاتون و اعلام رضایتتون نسبت به شرکت در اینگونه پروژه ها به هدفتون برسید

  و یک پیشنهاد دیگه
  خودتون به همراه چند تا از دوستانتون یک پروژه تعریف کنید و شروع به کار کنید
  از سختیه مسیر و کار گروهی نترسید
  وظایف رو معلوم کنید
  اهداف قابل تغییرند
  حالا حرکت کنید

 3. می دونم که شما مشکلی ندارید ولی از شما خواهش می کنم مرا لینک کنید یکذره راه را برای تازه کارا باز کنید خواهش می کنمچه لینک کردید چه نکردید در بخش نظرات وبلاگم بگید اما اگر خواستید مرا لینک کنید با نام دانلود نرم افزار و مطالب جالب دمیای کامپیوتر زحمت بکشید ضمنا اگر مرا لینک کردید در بخش نظرات بگید تا من هم شما را لینک کنم

 4. جعفري

  بنده از وبلاگ شما بسيار لذت مي برم، به همين خاطر تحملش برايم سخت است فراغت، فراقت نوشته شود.
  اپاتان: سپاس بسیار که یادآوری فرمودید. بی دقتی کردم، امیدوارم از این پس بیشتر دقت کنم. باز هم ممنون

 5. hisitech

  سلام امید جان
  واقعا این هم راه حل خوبیه ولی اعتماد به نفس میخواد…
  راستی برا کدوم یکی از بچه ها دعوتنامه اومده؟ خوش به حالشون!

 6. khajavi

  البته نوشتن کد به صورت متن باز خیلی حوب است و حداقل آن اینست که گند کاری هایمان در کدها از دید کسی پنهان نمی ماند.
  اما هنوز یک سوال در ذهنم هست که حسابی گیج شده ام. این همه پروژه ی متن باز بدون حمایت مالی چگونه امکان پدیر است؟

 7. پروژه های اپن سورس با لینوکس تاثیرشون به قدری زیاده که حتی می تونم بگم تو زندگی آدم تاثیر خیلی زیادی داره . این رو یه نیمچه لینوکس کاری می گه که چهار ساله داره پیشش شاگردی که نه زیاده ، پادویی می کنه

 8. محمدي

  ايا شما كد اقتصادي را ميدانيد اكر ميدانيد بنويسيد

 9. عالی بود. برای منی ه ترم یک کامپیوتر هستم، خیلی مطلب جالبی بود.

 10. به عنوان یک پیشنهاد سعی کنید در پروژه NHibernate یا DotNetNuke شرکت کنید. هر دوی آنها در بازار ایران مورد استفاده دارند و بیشتر وقت‌ها هم لازم است تغییری در آنها داده شود. پس بهتر که این تغییرات در قالب مشارکت در خود پروژه‌ها باشد.

 11. محمد

  در همین مورد یک درس ارائه می‌شه در دانشگاه ایالتی اورگان آمریکا، که هدفش آشنا کردن دانشجویان کامپیوتر و درگیر کردنشان در پروژه‌های متن‌باز است.
  https://secure.engr.oregonstate.edu/classes/eecs/winter2008/cs419/index.php/Main/HomePage
  شرح درس:
  https://secure.engr.oregonstate.edu/classes/eecs/winter2008/cs419/index.php/Main/Syllabus
  ضمناً ارائه‌ی چنین درسی یک کار ابتکاری محسوب می‌شه و در خارج کشور هم چندان رایج نیست.
  استاد این درس توی این صفحه هم توضیح داده که چرا به نظرش همه‌ی دانشگاه‌ها باید توسعه‌ی نرم‌افزارهای متن‌باز را در دوره‌های علوم[/مهندسی] کامپیوتر درس بدهند:
  https://secure.engr.oregonstate.edu/classes/eecs/winter2008/cs419/index.php/Main/WhyOpenSourceDevelopment

  فکر کنم بد نباشه دانشکده‌ها و اساتید ما هم به فکر ارائه‌ی چنین دوره‌هایی در دانشگاه‌ها بیفتند. البته باید استاد مورد نظر خودش در این زمینه وارد و به روز باشد (این مشکلیه که توی صفحه‌ی فوق هم بهش اشاره شده).
  حتی می‌شود به صورت پروژه‌های درسی درس‌های معمولی یا پروژه‌ی کارشناسی هم دانشجویان را در پروژه‌های متن‌باز درگیر کرد؛ به خصوص با توجه به این موضوع که برای هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید حداقل یک نرم‌افزار متن‌باز وجود دارد.

  همچنین صفحه‌ی زیر یه سری پیوند داره به مطالب خیلی مفیدی در مورد متن‌باز، از جمله راهنمایی در مورد چگونگی شرکت در پروژه‌های متن‌باز:
  https://secure.engr.oregonstate.edu/classes/eecs/winter2008/cs419/index.php/Main/Bibliography

  برای دوستانی هم که خواستار راهنمایی به زبان فارسی در مورد چگونگی شرکت در پروژه‌های متن‌باز هستند در اینجا یک راهنمای کوتاه هست:
  https://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=129102

 12. مرداني

  سلام من ديروز 3شنبه 12/12/87 در كنفرانستون تو علمي كاربردي شركت كردم دوست دارو لينوكس را خوب ياد بگيرم . برام مطلب بفرستيد .من مهندس نرم افزار هستم

 13. amirreal

  سلام
  می خواستم بپرسم کسانی که از طرف گوگل براشون پیشنهاد همکاری و استخدام اومده توی چه پروژه های همکاری می کردن .

 14. سلام
  لطفا در زمینه های شبکه و امنیت شبکه و پروژه های آن نیز مطالبی بگویید .

  موفق و لینوکسی باشید .

 15. سروش

  سلام

  متأسفانه باید اعتراف کنیم که توسعهٔ متن‌باز در کشور ما هنوز جا نیفتاده. من الان دانشجوی ترم ۶ کارشناسی هستم. تا الان حدود ۲۰ پروژهٔ متن‌باز مشارکت داشتم. ۸ تاش رو خودم استارت زدم و مدیریت می‌کنم؛ ولی متأسفانه پیشرفت این‌ها خیلی کند هست. در واقع هیچ کسی تمایلی به این کار نداره. از طرف دیگه تنها راه نجات یک دانشجوی مهندسی نرم‌افزار اینه که در مقیاس بزرگ برنامه بنویسه. چون چیزی که توی دانشگاه به ما یاد میدن اصلا نمیشه بهش گفت سواد مهندسی! ولی متأسفانه هیچ جایی نیست که یک دانشجو بتونه این کار رو انجام بده. البته غیر از پروژه‌های اوپن‌سورس… اساتید هم در این مورد زیاد کمک نمی‌کنن.

 16. زهرا

  سلام
  از راهنماییهای خوبتون ممنون..واقعا دانشجویان کامپیوتر تو یه سردرگمی هستند لااقل من یکی که اینطوری هستم:) ..خوندن این مطالب بهمون انگیزه میده و مسیر رو روشنتر میکنه..
  با تشکر

 17. فرزانه

  منم دانشجوی مهندسی هستم ترم 3 کهالان گیچ هستم نمی دونم چه کارکنم برنامه نویسی قوی ندارم می خوام قوی بشه ولی فکرمی کنم برای رسیدن به این مرحله باید از همه ی درسام زد لطفا یکی منو راهنمایی درستوحسابی کنه

 18. Aria

  سلام
  ای کاش دانشجو های ایرانی بیشتر به سمت گنو/لینوکس و پروژه های متن باز سوق پیدا کنند 🙂

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>